אירועים בעמותה ובבתים

 

כך נולדה העמותה

בשנת 1996 נכנסו שלמה כוכבי , מי שהיה אז המנהל האדמיניסטרטיבי של בית חולים "אסף הרופא", ורעייתו ציפורה, לבית הדיור המוגן אחוזת ראשונים בראשון לציון. סמוך לכניסתם, זימנה העובדת הסוציאלית של הבית כ-30 דיירים חדשים, כדי להסביר להם הלכות מגורי דיור מוגן. בין היתר, המליצה העובדת לדייירים, כי יקימו לעצמם ועד, לטיפול בענייניהם. להפתעתם של הדיירים החדשים, תוך יומיים לאחר הפגישה, "עפה" העובדת מהבית. אבל הם הפנימו את המסר, והקימו ועד. שלמה כוכבי נבחר ליו"ר הראשון של הוועד.
עד מהרה התברר לשלמה, שמרבית הדיירים מוטרדים מהעובדה, שאין להם ביטוח סיעודי ראוי. הוא פנה אל חברות הביטוח המרכזיות וביקש מהן הצעה לביטוח הנדרש. החברות השיבו , כי ציבור של דיירי בית אחד, אינו מספיק להגשת הצעה מיוחדת, אולם אם יפנו אליהן דיירי כל בתי הדיור המוגן, הן יהיו מוכנות לטפל בנושא. שלמה פנה אל דיירי הבתים האחרים, הם הצטרפו לפנייה, לחברות הביטוח, ואכן – לפנייתם המאוחדת הם קיבלו הצעת ביטוח סיעודי בתנאים מועדפים, הן מבחינת העלות והן מבחינת הדרישות להגדרת הזכאים להיחשב לסיעודיים.
ציבור הדיירים ראה כי טוב, וכך עלה הרעיון להקים עמותה, שתטפל בתביעות של כולם.
העמותה קמה בשנת 2000. באותה תקופה התרחשה פשיטת רגל של בית "לב אבות" ברחובות. אירוע זה יצר חששות של הדיירים לגורל כספם המופקדים בידי הבתים. העמותה החדשה נדרשה לטפל בו מיידית, ולקבל לפחות הערת אזהרה על הבתים, לטובת הדיירים. שלמה הרים את הכפפה. בתים נדרשו לרשום הערות אזהרה, ובית המשפט הכיר בכוחו של מסמך זה. עד היום המסמך זה יעיל ומקובל, אבל כידוע הוא אינו עונה על צרכי הבטוחות של הדיירים.
עם חלוף הזמן והתפתחות ענף הדיור המוגן, צרכי הדיירים הלכו ורבו, ומנהלי העמותה הבינו, כי דרוש חוק שיגדיר את המסגרת המשפטית לדיורים מוגנים , יקבע את זכויותיהם של הדיירים ויגן עליהם.
בשנת 2010, החל יגאל פלד ז"ל, יו"ר נציגות הדיירים בבית עד 120 ברמת השרון , לטפל בגיבוש חוק הגנת הדייר. החוק נחקק בחודש יוני 2012. באותה תקופה כבר הועלה בכל חומרתו נושא העדר הבטוחות על כספי הדיירים. בין היתר הוגשו הצעות חוק פרטיות, שדנו בנושא זה.
החוק לא פתר את כל הבעיות. פצע פעור בו עד היום, הוא סעיף הבטוחות, שהדיירים אינם יכולים לעמוד בו , וכספם נתון בסכנה. זהו מאבקה המרכזי של העמותה בימים אלה. (ח.א.ה.)